Turistické informační centrum Nový Jičín

Na co se můžete během adventu těšit na Masarykově náměstí?

BETLÉM

Jistě nám dáte za pravdu, když řekneme, že k nazdobenému vánočnímu stromu patří také betlém. Ani ten letos na Masarykově náměstí v Novém Jičíně nechybí. Pro město ho vyrobil mistr řezbář Jan Vincker. Betlém je z topolového dřeva a tvoří ho 10 soch, z nichž ty největší jsou přes metr vysoké. Jsou mezi nimi samozřejmě Marie, Josef a malý Ježíšek v jesličkách, obklopeni nezbytnými zvířátky, jako jsou například oslík nebo ovečky…. Mimochodem, nejvíce práce prý měl řezbář se sochou Josefa, protože je po technické stránce nejnáročnější. Betlém je umístěný pod stylovým dřevěným přístřeškem a najdete ho v blízkosti vánočního stromu. Pokud se vám líbí, klidně se u něj vyfoťte na památku!

 

ZVONIČKA

Víte, jak aspoň symbolicky přivolat Vánoce? Hlas zvonečku je pro takový účel ideální! A nemusíte chodit daleko – stylovou dřevěnou zvoničku najdete přímo na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, u radnice. Na zvoneček si můžete zacinkat a na chvíli se vánočně zasnít. Ale pozor, zvoneček se s vaší pomocí rozezní mezi 9 a 18 hodinou, později večer nebo dříve ráno necháváme obyvatele centra města v klidu.

 

POHÁDKOVÝ LES

Slavnostně nazdobený vánoční smrk není jediným stromem, se kterým se na Masarykově náměstí v Novém Jičíně setkáte. V jeho blízkosti vyrostl dětský Pohádkový les plný Stromečků přání! Tvoří ho rovný tucet smrčků, zdobený předškoláky z místních mateřských škol. Každá školka má vlastní označený strom, aby lidé věděli, jak jsou její děti šikovné. Poslední, dvanáctý smrček, je volný pro veřejnost, mohou jej zdobit příchozí děti a jejich rodiče. A třeba se potom u něj společně vyfotit. Les je doplněn Figurkami sněhuláků a lesních zvířátek, vyrobených z polystyrénu.  

 

ADVENTNÍ SVÍCEN

Letos již po druhé na Masarykově náměstí v Novém Jičíně rozsvítíme svíce na adventním věnci. Tato nová součást předvánoční výzdoby města je umístěna na miskové kašně. V průměru má téměř tři a tři čtvrtě metru a jeho svíce měří na výšku 130 centimetrů. Aby vydržely svítit za každého počasí, jsou opatřeny bíle zářícími LED diodami. Rozsvěcet je budeme postupně – každou adventní sobotu s úderem 17. hodiny jednu svíci. Ta první už tedy svítí od 27. listopadu, poslední se rozzáří 18. prosince a vy můžete být vždy u toho. Budeme rádi, když se zastavíte a tyhle kouzelné sváteční chvíle si vychutnáme společně!  

 

PRODEJ KAPRŮ

Pro vás, kteří se u štědrovečerní večeře neobejdete bez české klasiky  - kapra - tady máme právě teď dobrou zprávu. Zakoupit čerstvou rybu budete moci přímo na Masarykově náměstí, a to ve dnech 21. až 23. prosince. Prodej živých kaprů bude otevřen po tyto tři dny vždy od 8:30 do 17 hodin.

 

TRADICE – ADVENTNÍ VĚNEC 

Mimochodem, víte, že svíčky na adventním věnci mají svou symboliku sahající do počátků křesťanství? Svíce, kterou zapalujeme o první adventní neděli, se jmenuje „svíce proroků“ a představuje naději a očekávání. O týden později se na adventním věnci rozhoří „svíce lásky“ nazývaná též betlémská. Třetí adventní neděle bývá ve znamení „svíce pastýřské“, symbolizující radost. Konečně čtvrtá adventní svíce, zapalovaná poslední neděli před vánočními svátky, nese název „andělská“ a symbolizuje mír a pokoj. V Novém Jičíně svíce postupně rozsvěcujeme společně i na našem obřím adventním věnci přímo na náměstí, děje se tak po čtyři soboty, v předvečer adventních nedělí, vždy v 17 hodin.

 

TRADICE – MIKULÁŠ 6.12.

6. prosinec to je den svátku svatého Mikuláše, na který se i dnes těší všechny děti. V minulosti se tady na Kravařsku připomínal také 8. prosinec jako svátek Matičky Mikulášovy. Děti věděly, že pokud správně neodpoví na dotazy nebeských bytostí, týkající se náboženství nebo školního učiva, nedostanou nadílku v podobě kynutého sladkého pečiva, perníku a ovoce. Takto popisuje lidové tradice, tak jak je předkové dodržovali zhruba před 100 lety, etnografka Muzea Novojičínska Anna Hrčková.

 

TRADICE – ŠTĚDRÝ DEN

Jak vypadal na Novojičínsku Štědrý den v obyčejné rodině na přelomu 19. a 20. století. Podle etnografky Muzea Novojičínska Anny Hrčkové byl 24. prosinec rušný pracovní den, protože bylo potřeba vše nachystat na následující svátek Božího narození. Hospodyně vařily a pekly – a nesměly nic spálit, protože by to znamenalo nemoc nebo smrt. Hospodáři se starali o dobytek, který dostal i něco lepšího na zub. O půlnoci prý měla zvířata schopnost mluvit lidskou řečí a mohla by si na špatnou péči ztěžovat. Se štědrým dnem byla samozřejmě spojen půst a ke slavnostní večeři zasedala rodina, jakmile vyšla první hvězda.

 

STROM

Přibližně 12 metrů vysoký smrk vyrostl na zahradě v místní části Bludovice a majitelé jej městu darovali. Strom zdobí svítící vánoční dekorace v bílém a zlatém provedení, např. svítící pukety, světelné řetězy, hvězdičky, a ručně vyrobené dekorace z dílny pracovníků veřejné zeleně Technických služeb města. Strom bude ozdobou náměstí až do svátků Tří králů, což je 6. ledna.

 

PRODEJ V NÁVŠTĚVNICKÉM CENTRU NOVÝ JČÍN

Víte, že drobné dárky pod vánoční stromeček pořídíte také v příjemném prostředí Návštěvnického centra, které sídlí v Laudonově domě na Masarykově náměstí v Novém Jičíně? Pro své blízké – a třeba i sami pro sebe nakoupíte i lokální produkty z partnerských měst. S prázdnou odsud neodejdete, ani pokud dáváte přednost výrobkům z Nového Jičína. Designová trička s motivy města, porcelánové hrníčky nebo smaltované plecháčky mohou být tou poslední drobností, která vám mezi dárky pod stromeček pro vaše blízké ještě chybí. Návštěvnické centrum má otevřeno každý den, těšíme se na vás!

 

ZÁŽITEK

Hoďte na chvíli za hlavu předvánoční nakupování a shon a dopřejte sobě i své rodině neobvyklý zážitek! V Návštěvnickém centru, které najdete na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, můžete zhlédnout hned dvě expozice. První je věnována výrobě klobouků, která městu vynesla světový věhlas. Kromě toho, že se dozvíte, jak takové pokrývky hlavy vznikají, můžete si  je v reálné i digitální zkoušírně sami vyzkoušet a třeba se v nich vyfotit na památku. Druhá expozice vám bude vyprávět životní příběh slavného generála Ernsta Gideona Laudona, který v tomto domě zemřel. Expozice je interaktivní, a proto nudit se v ní rozhodně nebudete. Děti si tady mohou hrát na vojáky, vystřelit z děla nebo se podívat na diorama bitvy u Domašova s více než pěti sty cínovými vojáčky. Až si obě expozice prohlédnete, nikam nepospíchejte a poseďte ještě v kavárně u lahodné kávy a výborného zákusku. A kdyby vás návštěva jedné z našich expozic inspirovala k nákupu nové pokrývky hlavy, kloboučnickou prodejnu najdete hned v sousedství...

 

PRODEJ

I v nynější problematické době zbývá dost důvodů k tomu, abyste se na předvánoční nákupy vypravili na Masarykovo náměstí. Kromě stánků můžete dobře nakoupit v kamenných obchodech po celém obvodu náměstí, které pro vás přichystaly pestrou nabídku zboží a služeb. A nezapomeňte, že stánkový prodej probíhá také v městské tržnici v ulici Na Valech, kam je to z Masarykova náměstí co by kamenem dohodil!    

 

ADVENTNÍ RÁDIO

Adventní rádio bude váš spolehlivý a pohotový průvodce adventním programem na Masarykově náměstí v Novém Jičíně! Každý den, po celou dobu jeho trvání, se vám bude snažit zpříjemnit návštěvu jarmarku – ať už se budete chtít bavit a nasávat sváteční atmosféru, nebo se sem vydáte nakupovat. Adventní rádio bude přinášet aktuální a přehledné informace o připravovaném kulturním programu a nabídne i povídání o vánočních zvycích a obyčejích. Mluvené slovo doplní vánoční koledy, písničky a melodie, které vás zahřejí u srdce a přiblíží toužebně očekávaným Vánocům. 

Adventní rádio bude v provozu každý den v níže uvednou dobu:

Pondělí - Neděle 9-18 

 

Tiskovou zprávu ke zrušení adventního jarmarku naleznete zde.

 

Obrázek č.1
  • Obrázek č.2
  • Obrázek č.3
  • Obrázek č.4
  • Obrázek č.5
  • Obrázek č.6
  • Obrázek č.7
  • Obrázek č.8
  • Obrázek č.9
  • Obrázek č.10
  • Obrázek č.11
Rychlé odkazy:

Kontakty:
(+420) 556 711 888
(+420) 556 768 288
(+420) 735 704 070

icentrum@novyjicin.cz
http://www.icnj.cz/

Adresa:
Masarykovo nám, 45/29
Nový Jičín 741 01
Česká republika

GPS:
N 49° 35' 39.184''
E 18° 0' 29.756''

Otevírací doba:
Po–Pá: 8:00 – 17:00
So, Ne: 9:00 – 16:00
Svátky: 9:00 – 16:00

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje

Ochrana osobních údajů – GDPR

Partneři:
Pivobraní
KODIS
Město Nový Jičín
Turistická oblast Beskydy-Valašsko
Beskydy-Valašsko Card
Moravian-Silesian Tourism
Kudy z nudy
Výletník
Cyklotoulky
KdyKde.cz
Tonak
Rengl