Základní informace
Jednou z největších turistických atrakcí severního Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný na skále nad řekou Orava v Oravském Podzámku, známý také jako "Orlí hnízdo".
Hrad začali budovat na místě starého dřevěného hrádku po tatarském pádě v roku 1241. Z původní malé pevnosti z 13. století vznikl v průběhu následujících století rozsáhlý hradní areál, který má dnes 154 místností. V minulosti byl hradem a sídlem Oravského hradního panstva. Patřila mu skoro celá Orava. Budovy a interiér hradů nesou črty románského slohu, gotiky, renesance, baroka i moderních slohů. Hrad je totiž stále živý komplex, jehož vývoj se dodnes nezastavil.
Oravský hrad tvoří řad budov sledujících tvar hradního vrchu a brala. V roku 1556 se dostal do rukou Thurzovec, který uskutečnil jeho nejrozsáhlejší přestavbu. Svoji dnešní podobu dostal Oravský hrad v roku 1611.
Po vymřetí Thurzovců měl více majitelů, kteří se o něj, ale velmi nestarali. Největší katastrofa hrad postihla v roce 1800, kdy vyhořel a pro majitele se stal hrad nepotřebným. K rozsáhlejší rekonstrukci na záchranu hradu se přistoupilo až po druhé světové vojně.
Dnes tvoří hradní areál pozoruhodný komplex Dolního, středního a horního hradu s paláci, opevněním a věži. Návštěvníky zaujme propojení třech vstupních brán s tunelem, pod kterým se nacházejí podzemní chodby.
V prostorech Oravského hradu se nachází několik expozicí. V nejstarších prostorech Horního hradu – v Citadele – je instalována archeologická expozice a Mediatéka, která mapuje audiovizuální díla, která se natočila na Oravském hradě. Zajímavou součástí přehlídky jsou etnografické a přírodovědné expozici. Historickou expozici tvoří systém středověkých a renesančních staveb hradu a jejich dobové zařazení. Návštěvníky upoutá Kaplička sv. Michala a Klenotnice Oravského hradu, které jsou situované v prostorech Dolního hradu.
Velmi oblíbené jsou noční přehlídky Oravského hradu po čas hlavní turistické sezony, zpestřeny divadelními představeními.
Spolupráce
Přeshraniční spolupráce spojila Nový Jičín se 170 kilometrů vzdáleným Oravským hradem, respektive se zástupci Oravského muzea, již před mnoha lety, a přátelství je udržováno dodnes. Se zástupci Oravského muzea, pod které hrad spadá, navázalo město Nový Jičín kontakty na veletrhu cestovního ruchu v polském Zabrze. Tam se také dohodli na společném projektu, kdy se Novojičínská hřiště stala předlohou pro oddychovou zónu pod Oravským hradem na Slovensku. V rámci spolupráce se také v průběhu let Oravské muzeum prezentovalo na festivalu zlatavého moku "Pivobraní", na kterém jejich atraktivita vždy sklidila velký úspěch.
Zdroj: www.google.com, www.oravskemuzeum.sk